Are you taking AP classes? Try apfive.com
501(c)(3) Nonprofit
Financial Accounting/The Income Statement
Start Practice TestPractice Test
About Exam
easy

Net Realizable Value Calculation

< Prev
Next >

A pound of candy costs $45. Sarah plans to sell it for $75 and incurs $5 in packaging costs. What is the net realizable value of the candy?

A

$25

B

$35

C

$70

D

$30

E

$80

Hint
Did You Know?
Explain Why
Explain All Answers
Check Answer
Show Correct Answer
Report Question

Question Leaderboard

Not enough data yet to show leaderboard.

AI Tutor

How can I help?