Are you taking AP classes? Try apfive.com
501(c)(3) Nonprofit
medium

Systems Of Linear Equations Word Problem

< Prev
Next >

Josie paid $10 for 2 cups of coffee and a cupcake. Marie paid $17 for 3 cups of coffee and 2 cupcakes. What is the cost of each cup of coffee and each cupcake?

A

A cup of coffee costs $4, and a cupcake costs $3.

B

A cup of coffee costs $1.5, and a cupcake costs $2.

C

A cup of coffee costs $2, and a cupcake costs $1.5.

D

A cup of coffee costs $2, and a cupcake costs $3.

E

A cup of coffee costs $3, and a cupcake costs $4.

Did You Know?
Explain Why
Explain All Answers
Check Answer
Show Correct Answer
Report Question

Question Leaderboard

Not enough data yet to show leaderboard.

AI Tutor

How can I help?